Reference:

 

"Naší porodní asistentku Lucku jsem si našla na internetu, napsala jsem ji email a na prvné schůzce jsem hned věděla, že ji určitě chci mít u druhého porodu. Podpořila nás v ambulantním porodu, nízorově jsme so byly blzké a já měla pocit, že se známe strašně dlouho. 

Při poradnách se mi moc líbilo, když mně a manželovi Lucka ukazovala, jak si nahmatat miminko, naučila podvazovat bříško. Bylo fajn, že jsme probírali i můj první porod a já si ujasňovala, jak bych chtěla, aby můj porod vypadal.

Doprovázela mě i k porodu. Sice jsem přijela do porodnice a po půl hodině bylo miminko na světě, ale i přesto Lucka stihla přijet. Bylo moc příjemné,jak mě nahřívala, po bondingu pomohla ve sprše. Neustále jsme byly v telefonickém kontaktu. Druhý den prijela k nám domů, udělala odběr krve z patičky při kojení, dlouho jsme si povídaly o porodu, zkontrolovala kojení.

Při prvním porodu jsem nechtěla už nikdy rodit a po druhém porodu si dokážu představit rodit zase. A na tom má Lucka obrovský podíl a já jí za to budu do konce života vděčná. Každé ženě bych přála, aby to mohla zažít. Moc děkujeme a třeba si to ještě zopakujeme. "

 

- Lucie Kuciánová., Jevíčko

 

 

"Krásný den Ti přeji, Lucinko, za pár minut je to přesně rok, co se narodila naše Anička. Pokud si vzpomeneš, strávili jsme sice na porodním sále půl hodiny, zato jsi mi byla celkovou psychiskou oporou, mou průvodkyní, na zrození Aničky mám moc pěkné vzpomínky. Děkuji, že jsi byla tenkrát součástí."

- Klára Komínková., Štíty

 

 

"Moje rozhodnutí o soukromé PA bylo jasné uz od začátku těhotenství a intuitivně ( podle fotky) jsem si tě vybrala se slovy - tuhle pani s andělskou vizáží bych si přála, aby "viděl" můj syn mezi prvními, až přijde na svět. A podařilo se - navázaly jsme krásnou spolupráci, kde vznikla velmi rychle důvěra a pocit bezpečí, i kdyz to měl byt už můj třetí porod - ale právě proto - díky tobě, tvému přístupu a informacím, jsem si mohla uzdravit předchozí negativní zkušenosti z porodu a přivést na svět dítě s pocitem bezpečí. U porodu jsem potřebovala být hodně v sobě, moc pozornosti jsem nechtěla, ale důležitá pro me byla tvoje přítomnost tam, a to, že jsem v bezpečí.. takže děkuji moc za vše...."

- Eva Fillová., Pohledy

 

 

 

"Ahoj Luci, včera to bylo 8 týdnů od porodu. Zdá se mi, že Mariánka je s námi už celou věčnost, jakoby od počátku všeho byla naší součástí a členem rodiny. Zároveň mám, ale porod tak živě v paměti. Není den, kdy bych na něj a na tebe nemyslela. Přijde mi jako kdybych porodila včera a ja už tady mám takový veliký miminko, který se směje. Prostě ten porod, ach.. Rodila bych znovu a znovu, ne snad ani kvůli tomu, abych měla hodně dětí, ale kvůli tomu prožitku, ten pocit.. Opravdu splněný sen nádherného porodu, ze kterého jsem vyšla silnější, než jsem si kdy vůbec dokázala představit. Jsem na nás tak hrozně hrdá. Každému o porodu vypravíme a možná to až moc vykresluju a spoustu lidí tomu nerozumí. Nerozumí proč jsme jeli tak daleko, proč jsme měli tebe, proč jsem nechtěla rodit "klasicky".. Neustále si ale říkám, i kdybych tímhle povídáním ovlivnila jedinou ženu, která by pak vzala porod do svých rukou a ne ho odevzdala zdravotníkům, tak je to pro mě výhra. Tohle celé je i díky tobě, je to i tvůj kus nádherné práce. V Pardubicích máme ulici 5.května a pro mě to není symbol pražského povstání, ale tvých narozenin a mezinárodního dne porodních asistentek. Jinak se máme krásně, Marianka je klidná a tolik jiná než byla Helenka. To jak je klidná připisujeme porodu. Vlastně od začátku se dá krásně uklidnit u mě nebo u Michala v náručí, je vidět, že se správně na nás otiskla.. Helenka dlouho nechápala, že jsem to já, protože ji odnesli a ja jí neviděla, nemohli jsme ji přivítat a hladit.. jako by nevěděla, kdo jsme a plakala a plakala.. když to pochopila, tak ji nikdo jiný nemohl chovat, protože strašně plakala dokud nebyla u mě.. Mariánka jde z ruky do ruky a je v klidu, ví že jsem tam pro ni, a že když se nebude citit, tak si ji hned vezmu k sobě. Máš na tomhle všem svůj podíl práce a já ti jsem tolik vděčná."

- Helena Nedorostová., Pardubice

 

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Od začátku byla velmi příjemná komunikace, kdy jsem hned věděla na čem jsem, měla jsem nějakou oporu v mé malé válce s gynekologem a zároveň jistotu, že i když jsem k němu déle nešla, byla jsem mezitím na kontrole u tebe a věděla jsem, že je všechno jak má být. Během celého těhotenství ses mě ptala na věci, které do té doby nikoho nezajímaly (jak se mám, jak se cítím, jak si to představuji a co vlastně chci). A asi díky tomu jsem si celé těhotenství mnohem víc uvědomovala, než si pamatuji z předchozích dvou. Měla jsem příjemný pocit, že když se chci na něco zeptat, tak tě nebudu obtěžovat a že mám možnost svoje rozhodnutí měnit, upřesňovat a že se mám na koho obrátit když potřebuji poradit. U lékaře jsem se vždycky potkala s přístupem „co nejrychleji ven“ a prostor na dotazy sice teoreticky byl ale v praxi jen s notnou dávkou odvahy a s pocitem že zdržuji. Důležité pro mě bylo, že jsem věděla o všech variantách ohledně porodu, které vlastně můžou nastat, všechny jsme probraly, věděla jsem, že to může nastat a mohla si vymyslet alternativní řešení k tvojí nepřítomnosti a prostě jsem celou dobu věděla, na čem jsem a nemusela jsem se proto nervovat co by kdyby, což je jinak u mě trochu problém, často jsem ve stresu zbytečně, takhle jsem si všechno předem promyslela a byla jsem celu dobu úplně v klidu :) Kdykoliv jsem si s něčím nevěděla rady, mohla jsem ti zavolat, napsat bez obavy, že bys mě odbyla, i když šlo o planý poplach. Tohle pro mě bylo hrozně příjemné a důležité potom po porodu, že jsem mohla psát a volat i když jsem si jen nebyla jistá, jestli je všechno v pořádku. Moc dobře vzpomínám na takovou bezmoc po předchozích porodech, kdy člověk neví kam se obrátit, komu volat při problémech a když už se někam dovolal, hned ho hnali na prohlídku nebo řekli že zbytečně plaším, nebo že si mám zavolat jinam.
Ocenila jsem i tipy a rady co používat, čím podpořit regeneraci, hojení, ulehčit v těhotenství a podobně, mohla jsem srovnat rady lékařů a od tebe a v klidu si vybrat, nebyla jsem odkázaná jen na jeden názor, prezentovaný jako jediný správný. Už jsme se s manželem přistihli jak přemýšlíme, kdy že si pořídíme další miminko :)"

- Markéta Konířová, Polnička

 

 

"Dobrý den Luci, mám potřebu Vám napsat, tak snad Vam to nebude vadit. V neděli se nám narodila dcera a já zažila krásný porod a to i díky Vám a vašemu kurzu, který mi dala skutečnou sílu a viru v tom, ze porod bude krásný. Moc Děkuji a doufám, ze bude ještě příležitost se s Vámi setkat."

- Vendula Bednářová., Moravská Třebová

 

 

"Ahoj Luci, ještě jednou Ti moc děkuji za Tvůj doprovod k porodu, jsi opravdu skvělá! Moc oceňuji, jak ses mi pečlivě věnovala na předporodních konzultacích a poskytla mi maximum informací a na rovinu jsi mi říkala, veškeré poznatky a současně respektovala můj pohled a má rozhodnutí. Také děkuji za Tvoje odpovědi na SMS během mého pobytu v porodnici a za obě návštěvy u nás doma. Jsem moc vděčná za to, že můj první porod proběhl tak, jak jsem si vysnila, tedy přirozeně, s respektem ze strany personálu nemocnice, s láskou ze strany mého manžela a podporou profesionální porodní asistentky. Děkuji!"

- Anna Veselková., Havlíčkův Brod

 

"Ahoj Luci,

chtěli bychom ti moc poděkovat za podporu, kterou jsme v tobě měli a stále máme. Jako prvorodiče a jako prvorodička jsem chtěla porod prožít jinak než ho většina maminek popisuje, ve svém okolí jsem neslyšela žádný pozitivní příběh z porodnice. Proto jsme se s manželem rozhodli, že bychom chtěli být co nejdéle doma a až na poslední chvíli jet do porodnice. To, že se náš Matýsek narodil neplánovaně překotně doma bylo to nejhezčí co mě kdy potkalo, takový pocit jsem nikdy nezažila a myslím, že už nezažiju. Věděla jsem, že odjet do porodnice na poslední chvíli není nic špatného. Jako prvorodička jsem si nikdy nemyslela, že budu rodit takovou rychlostí. Ještě v ten den jsme byli připouštět naši Rozárku (koza) a ještě jsem sbírala vlašáky na všech čtyřech protože jinak to už nešlo. Všude se tvrdí a říká, že ženy, na které přichází porod, tak mají poslíčky a že poznají, že budou rodit, já jsem nic necítila a ani netušila. Když jsem ti zavolala kolem 22 hodiny, když mi odteklo trošku vody a Tvá informace byla hlídejte kontrakce, tak jsem si ani v duchu nepomyslela, že žádné dlouhé rození nebude. Když jsem Ti zavolala, že se mi to moje počítání nějak nezdá a jednu kontrakci jsme stopovaly spolu po telefonu by mě ani v duchu nenapadlo, že než přijedeš, tak bude malý na světě. Díky za manžela :-), který mě ve všem podporoval a nakonec i pomohl, když se malej dral jako raketa na svět.

Péči, kterou jsi nám věnovala po příjezdu nejde ani slovy vyjádřit, na to, že jsme se spolu viděly jen jednou a pak až po porodu jsem si připadala, jako bych Tě znala déle, nebylo mi vůbec nepříjemné stát před tebou nahá nebo cokoli jiného. Vše mi přišlo s Tebou tak přirozené a bez studu. To jak jsi se o nás po porodu postarala, byla u nás skoro až do 3 nebo do 4 do rána mě bylo taky velmi příjemné, ten pocit, když jsem věděla, že je vše v pořádku a ty jsi ta, která mi rozumí, tak to pro mě byl opravdu velký zážitek.

S manželem bychom Ti chtěli moc poděkovat za práci, kterou jako porodní asistentka odvádíš, Tvůj postoj k samotnému těhotenství, porodu, kojení a k dalším věcem je obdivuhodný a jsme velice vděční, že jsme tě poznali. Tvá podpora na telefonu a osobní podpora je k nezaplacení!!!"


Ze srdce díky

- Veronika Jandová, Rýdrovice

 

 

 

"Jsem ohromně vděčná za to, jak porod proběhl. Myslím, že lepší to v našem případě ani být nemohlo a jsem opravdu šťastná! Jsem velmi ráda, že jsi byla u toho, že jsi opravdu moje porodní asistentka, která mne doprovázela těhotenstvím, porodem i šestinedělím. A ten porod byl v tomto zásadní.

Tvou přítomnost u porodu jsem vnímala velmi dobře! Asi tak nějak jsem si to představovala, že budeš přítomná, budeš všechno nějak spíše nenápadně sledovat, hlídat jak se daří miminku a v potřebnou chvíli zasáhneš. Tak přesně to probíhalo a jsem za to moc ráda! Bylo pro mne důležité, že se známe, že pro mne nejsi nikdo cizí a že naopak i ty znáš moje přání a postoje. Moc mi pomohla dopolední konzultace po telefonu (kdy jsi mi řekla, že ty první kontrakce jsou moc krátké a ještě dělohu neotvírají), měla jsem tak jistotu, že díky tobě rozpoznám, co bych jinak bez vlastní zkušenosti nevěděla, a trochu se zorientuju v tom, jak rychle porod postupuje a kdy už budu chtít vyhledat nějakou pomoc. Myslím, že to načasování bylo perfektní. Do porodnice jsi přijela přesně, kdy jsem tě potřebovala. To už byl docela hukot, mezi kontrakcemi jsem nestíhala vůbec nic, sotva se nadechnout a pozdravit tě. Ale velmi mne uklidnilo, že jsi tu a že budeš dávat pozor, jestli všechno probíhá tak, jak má.

To se taky potvrdilo, když ses starala o to, jestli jsem si vyprázdnila močový měchýř, to by mne vůbec nenapadlo. Nebo potom ve sprše, kdy jsi byla tak decentně přítomná (tvou přítomnost jsem jen tak tušila), hlídala ozvy děťátka a poslala mne ven z vody, když to na něj bylo už moc. Ani to mne vůbec nenapadlo, že moje oblíbená horká voda mu může vlastně škodit.

Jsem ti moc vděčná za to, s jakou empatií a respektem ses postavila k vnitřnímu vyšetřování při porodu. Vyšetření od tebe mi vůbec nevadilo, bylo ohleduplné, v žádném případě to nebolelo. A bylo to pro mne hlavně ujištění, že je všechno v pořádku a postupuje dobře.

Ještě jsem teď zpětně přemýšlela, jestli bych své porodní kontrakce nazvala bolestí a vlastně ani nevím. Zdály se mi sice dost hrozné, ale neřekla bych snad ani, že to byla bolest. Sice mne u toho nemálo bolela záda, ale to mi přišlo jako přídatná vedlejší věc.

Takže porod byl pro mne úžasný a jsem vděčná za tvou přítomnost, tvou podporu a pomoc!

Díky moc za tvé služby. Dá-li Bůh a budeme ještě za čas čekat děťátko, určitě se na tebe zase obrátím."

 - Karolína Šverclová, Česká Třebová

 

 

"S Luckou jsem se seznámila na jaře letošního roku. Již na první seznamovací schůzce mi byla velice příjemná a cítila jsem se v její společnosti dobře a uvolněně. Výběr porodní asistentky pro mě byl hodně intimní záležitost a to jak si sedneme pocitově i názorově byl hlavni rozhodovací faktor. Na každou návštěvu u Lucky jsem se těšila. Věděla jsem, že se jí můžu bez obav na cokoliv zeptat a nikdy jsem se necítila hloupě. Pobyt v její společnosti ve mně i v partnerovi vzbuzoval pocit klidu a bezpečí. Kdykoliv nám byla k dispozici na telefonu nebo emailu a během porodu nám byla cennou průvodkyní a rádkyní. Již teď s jistotou vím, že bude-li to možné, bude ona moje první volba porodní asistentky při příštím těhotenství. Luci, moc Ti za vše děkujeme a přejeme Ti jen to nejkrásnější ve dnech budoucích."

- Marta Mannelová, Lanškroun

 

 

"Lucii jsem vyhledala na úplném začátku svého prvního těhotenství, protože jsem hledala odbornou podporu a doprovod k porodu.  Na první pohled mi byla velmi sympatická, mezi řádky jsem při prvním rozhovoru poznala, že je naladěná na stejné vlně a cítila jsem, že si ji u svého porodu dokážu představit. Během poraden mi pomohla řešit klasické otázky prvorodičky, kontrolovala mě i miminko a dodávala mi odvahu k mým rozhodnutím a volbám. Nejvíce zpětně oceňuji její profesionální přístup a zároveň chuť přistupovat individuálně a lidsky. Lucie mi pomohla ustát nejednu těžkou chvíli a byla mi obrovskou psychickou oporou. V šestinedělí jsem ocenila její rady, pomoc s péčí o miminko, neustálou telefonickou pohotovost a především empatii, se kterou ke mně po porodu přistupovala. Děkuji, že jsi vedle mě stála v bezproblémovém těhotenství, děkuji za dodání odvahy v těžkých chvílích a za Tvoji veškerou pomoc a podporu. Vybrala jsem sobě i synovi skvělou porodní bábu! "

 

- Michaela Karlíková, Litomyšl

 

 

"Lucii jsem zavolala doslova za 5 minut 12. Dvouměsíční miminko bylo při kojení závislé na kloboučcích (užívala jsem je, dokud se mi nezahojily ragády – pak jsem však už dítě nezvládla přeučit zpět na bradavky), jedno prso jsem měla z půlky tvrdé – ucpaný mlékovod, který přešel v zánět, dítě nepřibíralo, byla jsem sledována pediatrem a nucena každotýdenními kontrolami váhy k dokrmům umělým mlékem. Je jasné, že psychicky jsem byla díky těmto skutečnostem na dně. Stačila pouze jedna Luciina návštěva, abych pod jejím vedením odbourala kloboučky, upravila techniku kojení, dále se mi dostalo ujištění, že mléka mám dostatek, a naučila jsem se systematicky rozjet laktaci tak, aby miminko začalo opět přibývat. Naučila mě alternativně krmit stříkačkou, což mi v porodnici neukázali, pediatr pak tento způsob neuměl vůbec. Bohužel jsem s prsem, v němž byl zanedbaný zánět, skončila na chirurgii (kam mě vyslala Lucie, kterou můj stav vyděsil – gynekolog ani pediatr problém neřešili, radili tvarohový zábal v době, kdy už nebylo možné nic jiného než naříznutí prsu, aby hnis vytekl), takže jsem musela kojit asi týden pouze z jednoho prsa. Lucie mi doporučila odsávačku pro nemocné prso a se zdravým mě naučila kojit tak, že dítě váhu neztrácelo. Fundovaně zhodnotila situaci po chirurgickém zákroku a dovolila mi kojit v době, kdy chirurg bez skutečného zájmu o problematiku doporučil odsáté mléko vylít. Díky tomu jsem znovu rozjela laktaci obou prsou a dítě mi začalo přibírat, aniž bych musela dále dokrmovat umělým mlékem (podávala jsem ho pouze týden, a to z důvodu znovunabytí klidu). 

Lucie mě vedla celý měsíc krok za krokem, radila mi s každou maličkostí (byly jsme několikrát denně v kontaktu), vždy připravena vyslechnout mé peripetie a ukázat mi z nich cestu, ale co mi nejvíce pomohlo, byla obrovská psychická podpora a víra ve mě, že to dokážu. Jedině jí mohu poděkovat za to, že plně kojím a miminko zdárně prospívá. Podotýkám, že jsem prošla rukama 6 chirurgů, 2 mamologů, 1 gynekologa a 1 pediatra… Skutečný zájem jsem však cítila jen od Lucie."

 

                                                                                                                                                                                    - Jitka S., Moravská Třebová

 

 

"S Luckou jsem se poprvé setkala již v těhotenství, kdy mi pomáhala s vypracováním porodního plánu. V té době jsme byly v kontaktu především před emaily, ochotně a pohotově odpovídala na všechny mé otázky týkající se především těhotenství a porodu. V šestinedělí jsem její pomoc opět ocenila, a to když Šimonek celé noci proplakal, trpěl bolestmi bříška a já měla utkvělou představu, že to je díky tomu, že dělám něco špatně -  mám málo mléka nebo špatně kojím. Lucka mi poradila nejen s kojením, ale doporučila i vhodná homeopatika, ukázala, jak mám malého nosit v šátku, jak mu masírovat bříško a mnoho dalších užitečných rad."

 

- Kristýna Levíčková., Praha