Vaše tipy a rady


Často mi ženy samy poradí nějaký tip či "vychytávku" na to, co jim pomohlo při řešení nějakého problému, ať už jim samotným nebo miminku. Mám zkušenost, že tyto babské rady často bývají těmi nejúčinnějšími, proto se s vámi o ně velmi ráda podělím. Pokud i vy máte nějaký zaručený recept, který byste rádi předali dále, napište mi jej prosím a já jej budu sdílet dále.


Bolavé bradavky

Kolečka z okurek přiložit na bolavé bradavky, krásně to zklidňuje bolavá místa a chladí. Je to to nejúčinnější, co jsem vyzkoušela a malé příchuť okurek nevadí.

(Marta M., Lanškroun)

Tinktura z třešňových stopek, přírodní zásobárna jóduImage

Sklenička se naplní stopkami od třešní a ty se zalijí kvalitním vysokoprocentním alkoholem tak, aby byly ponořené, stačí ponechat 3 týdny a scedí se. Užívá se 1 lžička denně - pro těhotné se nakape do horké vody, aby se vypařil alkohol. A navíc to úžasně chutná!!! 

(Marcela Š., Vysoké Mýto)Měsičková tinktura (nejčistší forma)

Nejen na (do)hojení porodních poranění.

Klientka používala šicí bylinky, po kterých se porodní poranění sice hojilo, ale cítila, že to chce něco jiného. Použila tedy svou měsíčkovou tinkturu, kterou si naředila, aby to neštípalo a udělala asi 3x obklad a napsala mi, jak je to nádherně zhojené:  "...večer jsem nemohla uvěřit svým očím - rána úplně zatažená. Zopakovala jsem ještě 2x a dnes už mám pocit, jako kdybych ani nerodila :-) Takže s klidným svědomím můžeš ženám doporučit, jen bych asi nedávala úplně hned, až po pár dnech, kdy je to trošku vysušené, ale možná jen můj osobní pocit." Poprosila jsem ji tedy o recept pro další ženy, kterým by mohla pomoct a za který jí tímto velmi děkuji!

A tady je:  je nutné otrhat okvětní lístky z měsíčku a nacpat do vyvařené zavařovačky, vzduchotěsně uzavřít a dát na sluníčko na 2-3 týdny. Květy pustí po stěnách malinko oleje. Do toho kápnout trošku 80% lihu, fakt to chce silný - na to se olej naváže a dále přefiltrovat přes hustou gázu. Sklenice se nesmí v průběhu otevírat, tedy raději naplnit několik malých skleniček, jinak to chytne plíseň. Možná by stejně dobře posloužila i klasická tinktura - tedy otrhané okvětní lístky bez kalichu dát do sklenice cca do 3/4 a zalít 80% lihem. Obojí se používá mírně zředěné, ideálně v převařené vodě, aby alkohol neštípal v ráně. 

(Hana K., Korouhev)

Image