Mázek novorozence (Vernix caseosa) aneb proč miminko po porodu nekoupat

 

Image

 

 

Pamatuji si na to, jak jsme před téměř 20ti lety  na praxi v jedné nejmenované porodnici dostaly za úkol miminko "odmázkovat", kladl se veliký důraz na to, aby žádný mázek nikde na těle nezůstal a poté jsme byly konntrolovány, zda miminko nemá zbytky mázku ještě v kožních záhybech. Doba naštěstí velmi pokročila a já pevně doufám, že tyto praktiky už v žádné porodnici neuvidíte. Pokud chcete mít však jistotu, doporučuji miminko nekoupat minimálně prvních 24 hodin! Mázek je totiž pro miminko velmi prospěšný!

 

MÁZEK MÁ ZVLÁČŇUJÍCÍ ÚČINKY,  má léčebné vlastnosti. Je to změkčující, relaxační, uklidňující látka na pokožce dítěte, přírodní pleťové mléko. Mázek má srovnatelné čistící účinky jako komerční prostředky k umývání kůže, ale na rozdíl od mýdel je schopen zajistit pokožce dostatečnou hydrataci i ochranný lipidový film

 

PŮSOBÍ JAKO OCHRANA DÍTĚTE PROTI BAKTERIÍM: 

Vernix caseosa je bílý, sýrovitý, krémový, přirozeně se vyskytující biofilm pokrývající pokožku plodu během posledního trimestru těhotenství. V děloze je jeho hlavním úkolem chránit kůži plodu před macerací v plodové vodě, při porodu pak pomáhá snadnějšímu vypuzení plodu z těla matky (dítě je díky vysoké viskozitě kluzké) a po porodu usnadňuje adaptaci kůže, již ideálně nejen chrání před vysycháním, ale také působí jako antimikrobiální ochrana - chrání novorozeneckou kůži a usnadňuje adaptaci pokožky v prvním týdnu po porodu - pokud není po porodu umyt. Nedávné studie ukázaly, že mázek obsahuje antimikrobiální peptidy a má přímou roli při obraně proti bakteriím. Triglyceridy, které mázek obsahuje, jsou zdrojem pro tvorbu mastných kyselin. Dochází k poklesu pH kůže, kyselé pH potlačuje růst patogenních bakterií. Kromě toho má mázek díky přítomnosti vitaminu A, E a melaninu také antioxidační vlastnosti.

 

REGULUJE TĚLESNOU TEPLOTU

Vernix na pokožce brání ztrátě vody, reguluje tělesnou teplotu a podporuje imunitu. Zdá se, že mázek plní různé integrální role během přechodu plodu z intrauterinního do extrauterinního života.

 

POMÁHÁ PŘI KOJENÍ

Po porodu rozetřete mázek na pokožku dítěte jako by to bylo pleťové mléko. To umožňuje pokožce dítěte jej absorbovat. Koupání dítěte až po prvním týdnu života také podporuje tvorbu mateřského mléka (matka vnímá více vůni svého dítěte). 

 

PODPORUJE BONDING

Matka by měla zůstat ležet po porodu v posteli s novorozencem skin-to-skin, tzn. kůže na kůži co nejdéle. To pomáhá posílit imunitní systém dítěte, regulovat jeho tělesnou teplotu, rytmické dýchání. Rovněž podporuje vztah mezi matkou a dítětem díky přítomnsti feromonů v mázku, které rozšiřují smyslové vjemy a způsobí například to, že maminky cítí potřebu tělesného kontaktu s miminkem a ochranitelského chování.

 

MÁZEK POKRÝVÁ KŮŽI DÍTĚTE

Při porodu může mázek pokrývat celý povrch pokožky nebo může být omezen pouze na záhyby těla. Barva může být ovlivněna např. přítomností mekonia v plodové vodě. Kůže bývá více pokryta  mázkem u novorozenců narozených císařským řezem, u bělochů a méně po expozici mekoniem. Pokrytí kůže mázek bylo výrazně vyšší na zadní straně těla než na hrudníku. 

 

Image

 

DOPORUČENÍ SVĚTOVÉ ZDRAVOTNÍ ORGANIZACE (WHO)                                                                      

WHO i další odborné organizace (National Association of Neonatal Nursing, Association of Women's Health Obstetrical and Neonatal Nursing) doporučují mázek neumývat a ani nestírat z pokožky. Největší část mázku se vstřebá do 24 hodin, zbývající do cca 5ti dnů po porodu, v kožních záhybech i o něco později. Pokud je mázku velké množství lze jej částečně odstranit, např. z očních víček, kožních záhybů apod. tamponem namočeným ve sterilní vodě, ale není třeba odstranit všechen mázek.                                                                      

První koupel u hemodynamicky stabilních donošených dětí je možné provést nejdříve po stabilizaci teploty, podle současných doporučení by neměla první koupel proběhnout dříve než za 24 hodin po porodu. Ale je vhodnější novorozence koupat až po úplném vstřebání mázku. První koupel novorozence provádí matka doma nebo ev. již za pobytu na oddělení šestinedělí. Koupel novorozence je možné provést ponořením i s ponechaným pupečním pahýlem či před zhojením pupku. Koupel novorozence by neměla trvat déle než cca 5 minut. Delší koupel zvyšuje hydrataci a snižuje práh pro tření. Pro první koupel dostačuje čistá pitná voda. Pro koupel ponořením je vhodné dostatečné množství vody, aby dítě bylo ponořené i s ramínky. Teplota vody pro první koupel by měla být 37°C, později tuto teplotu je vhodné snižovat. Novorozence a malého kojence je doporučeno koupat maximálně dvakrát až třikrát týdně. 

Mázek má mnoho funkcí a to jak pro plod (ochrana před macerací plodovou vodou) a při porodu (zmenšuje tření), tak pro novorozence (hydratace pokožky, ochrana před poraněním), a po celou dobu má efekt antimikrobiální. Po porodu není třeba mázek odstraňovat, vstřebá se sám. V současné době je stále předmětem výzkumu jeho složení, aby se jeho výjimečné vlastnosti daly využít i při léčbě popálenin či jiných kožních onemocnění

 

ZDROJ: 

http://www.neonatology.cz/upload/neonatologie.web360.cz/Neolisty/neolisty20131.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763724/