Soor (moučnivka) u miminka


Co to je moučnivka

Jedná se o mykotické onemocnění, které způsobují kvasinky Candida albicans. Ty se nachází v těle většiny lidí jako neškodný organismus. Tisíce jich žije právě v zažívacím traktu. Pokud je jejich množství přiměřené, nezpůsobují žádné problémy. K problémům dochází, pokud dojde k jejich přemnožení. U malých miminek není ještě správně vyvinuté bakteriální složení na sliznicích zažívacího traktu, zvlášť rizikovou skupinou jsou děti předčasně narozené. Pokud jsou kvasinky přemnožené, lze předpokládat, že nejsou přemnožené jen ústech, ale také v zažívacím traktu, a tím mohou způsobovat bolesti bříška, plynatost a dále opruzeniny. Moučnivka soor je nejčastějším kvasinkovým onemocněním novorozenců. Objevuje
se ve 2. týdnu života a nemusí působit žádné potíže.

Projevuje se bílými povlaky v pusince dítěte - na jazyku, na patře a na dásních. Tyto povlaky připomínají tvaroh a nedají se snadno mechanicky setřít, po odstranění sliznice krvácí. Při masivních projevech může dítě odmítat kojení, pociťuje bolest při sání. Při kojení bývají napadeny také bradavky matky, které mohou svědit nebo pálit, loupat se, být zarudlé nebo naopak lesklé s bělavými flíčky. Pozor na mastné krémy, ať už s lanolinem (Purelan) nebo bambuckým máslem, jejich dlouhodobé používání by mělo za následek pomožení kvasinek a zhoršení stavu. Pokud dítě není kojeno, je důležité myslet na vyvařování saviček, dudlíků, aby se kvasinka zničila a nepředávala dále.


Léčba

Otázkou zůstává, kdy a jestli vůbec moučnivku řešit, ne každý bílý povlak v puse miminka je moučnivka, doporučuji tedy konzultaci s pediatrem. Doporučuje se začít řešit soor až když způsobuje potíže (odmítání kojení) a je povleklý nejen jazyk, ale i dásně a patro miminka. Vždy je důležité léčit i bradavky a dvorce maminky!


Lékaři v tomto případě mohou předepsat genciánovou violeť - což je fialově zbarvená tekutina s dezinfekčním účinkem proti některým bakteriím a houbám včetně kvasinek. U nás byla tradičně používána k lokální aplikaci na kůži i sliznice. Byla také standardně doporučována v porodnicích do dutiny ústní při moučnivce novorozenců i na prsní bradavky při ragádách. Gencianová violeť mírně dráždí kůži, výrazně dráždí oči, které může vážně poškodit. Podle starších pramenů se pokládala za podezřelou z karcinogenity, v novějších pramenech není mezi karcinogeny zařazována. Studie o kancerogenitě u lidí nebyly nikdy provedeny. V důsledku rizika u zvířat je však podávání v potravě zakázáno. Nejsou však dostupné žádné novější údaje z posledních třiceti let, které by dokládaly zvýšení závažnosti nebo četnosti známých možných rizik jejího používání. Vzhledem k jiným možnostem léčby se však použití genciánové violeti v současné době jeví jako zastaralé!

Další možnosti léčby:

- léčbu konzultujte vždy s Vaším pediatrem

lokální antimykotika (léky proti plísňovým infekcím) - např.

  • Nizoral tbl. (rozdrtí se a roztokem se vytírá pusinka i bradavky)
  • Infectosoor Mundgel (bohužel u nás běžně nedostupný, lze však objednat přes internet nebo nechat dovézt z Německa)
  • nystatinová suspenze (připravují lékárny na recept)
  • Neocide gel (antibakterální gel a účinností i proti plísním)
  • Aloclair gel (stejné účinky jako předchozí gel s lepší aplikací)
  • tyčinky Pagavit k vytírání pusinky

Léčba bradavek:  k předešlým navíc možno přidat Canesten/Clotrimazol 

Jiné možností léčby (ideálně po poradě s homeopatem):
HOMEOPATIKA - BORAX 5 CH – v 5 ml převařené vody rozpustit 5 granulí a miminku podávat stříkačkou. Dalších 5 granulí rozpustit v dalších 5 ml vody a vytírat pusinku a potírat si také prsní dvorce. Žena sama by měla užívat 2x denně 5 granulí tohoto léku

CITROGREPOVÉ KAPKY - ředění 5-10 kapek do 30 ml vody a potírat si bradavky, neotírat před kojením. Lze štětičkou vytírat i pusinku miminka. Důležité je napravení střevní mikroflóry, a to kojící maminky (a tím i kojeného miminka) či nekojeného miminka. Proto by měla maminka užívat probiotika (přes mateřské mléko se dostanou k miminku), u nekojeného miminka přímo dítě (např. BioGaia). Efektivitu podávání zvyšuje Hylak forte (před jídlem).


Dieta:

Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, často vadí v  příkrmech  vařená mrkev) a nezakysané  mléčné výrobky  . Zdravou střevní mikroflóru narušuje užívání antibiotik.