Péče soukromé porodní asistentky - otázky a opdovědi

 

 

Kdy kontaktovat porodní asistentku (PA)

Vzhledem k tomu, že je komunitních porodních asistentek málo, je dobré kontaktovat PA co nejdříve. Poté si dáme úvodní schůzku, kdy se řekneme, co žena od porodní asistentky očekává a já ji naopak povím, co ji mohu nabídnout. Pokud se naše představy shodují a vzájemně „si sedneme“, domluvíme dále. Ideálně po 20. tt se setkáváme v rámci těhotenských poraden.

 

Jak často žena navštěvuje porodní asistentku

Zde to záleží na tom, zda žena navštěvuje svého gynekologa, jak často, zda preferuje péči gynekologa nebo porodní asistentky, i na tom, jak často svou porodní asistentku navštěvovat chce.

Pokud žena preferuje péči gynekologa – doporučuji ženám, abychom se viděly minimálně 3x za těhotenství. Je mnoho žen, které mne však přesto navštěvují každý měsíc, protože u gynekologa zpravidla nebývá tolik času na individuální péči, na odpovědi na jejich otázky.

Pokud žena preferuje péči PA – i toto je možné, těmto ženám však doporučuji vybrat si gynekologa, u kterého absolvuje ultrazvuky a krevní testy. Žena poté navštěvuje primárně svou PA. Vídáme se každý měsíc, poslední 4 týdny před porodem každý týden. Po stanoveném termínu porodu (40+0) doporučuji ženám 2x týdně kontrolu v porodnici.

Image

 

Proč navštěvovat porodní asistentku pokud chodí žena pravidelně ke gynekologovi

Porod je velmi intimní záležitost, kterou ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi PA a ženou vzniká velmi blízký vztah a PA se stává téměř členem rodiny. Tím, že PA ženu velmi dobře zná, dokáže do jisté míry předvídat, jak porod bude probíhat, jak s ženou pracovat v těhotenství, při porodu. Při zevním vyšetření PA také vnímá miminko, jak roste, jak reaguje, v jaké je poloze, jak vstupuje do pánve, i to ji mnohé napoví. PA zná navíc rodinnou situaci, takže ji může být větší oporou i v šestinedělí. Často až na několikáté poradně se žena svěří s nějakým trápením, který je příčinou ať už strachu z porodu nebo jiných psychosomatických obtíží, které ji mohou v těhotenství trápit nebo ovlivnit porod. Výjimkou bohužel nejsou ani znásilněné ženy, které potřebují individuální péči, ideálně v kombinaci s psychologem.

 

Může se porodní asistentka starat o každou těhotnou ženu

Porodní asistentka pečuje o ženu s FYZIOLOGICKÝM těhotenstvím. Pokud během poraden zjistím, že těhotenství neprobíhá fyziologicky, vždy ženu odesílám ke gynekologovi.

 

Jak probíhá těhotenská poradna

PA měří ženám krevní tlak, puls, sleduje váhu, vyšetřuje moč, poslouchá ozvy miminka. Dále pohmatem sleduje polohu miminka, množství plodové vody, měří obvod pupku a vzdálenost symfýza – fundus. Pokud zjistí, že je miminko v nepříznivé poloze, doporučí ženě speciální cviky, které miminku pomohou otočit se do správné polohy. Pohmatem také zjistí váhový odhad miminka.

Na poradně také PA s ženou konzultuje porodní plán, pomáhá ženě řešit těhotenské obtíže, společně i s partnerem se připravují na porod a šestinedělí.

 

Péče porodní asistentky při porodu

Zde velmi záleží na tom, zda má PA smlouvu s nemocnicí nebo nemá. Budu tedy psát sama za sebe, protože v současné době smlouvu s žádnou porodnicí uzavřenou nemám, aktuálně nejčastěji doprovázím do třech porodnic. Ženám na poradnách nebo na předporodním kurzu říkám, v jakých případech mají volat. Jsme v kontaktu po telefonu, u prvorodiček s nimi mohu trávit 1. dobu porodní doma (vícerodičky by to často nestihly). Jakmile kontrakce zesílí nebo se žena doma přestane cítít bezpečně, jedeme do porodnice. Po příjmu jsem s nimi na porodním sále, kde ženám pomáhám najít úlevovou polohu podle polohy miminka, spolu s partnerem ženě pomáháme do sprchy, můžeme využít aromaterapie, homeopatie, masíruji ženu, můžeme použít rebozzo šátek. Není také ale vyjímkou, že jsem jen tichá pozorující porodní bába v rohu místnosti, kdy cítím, že je dobré ženu vůbec nevyrušovat, jen tam pro ni být a pokud ucítím, že je dobré ženu "vrátit samu k sobě" (často je v porodnici vyrušována okolními vlivy, které porod ruší a zastavují jej), udělám to. Zároveň jsem tam pro ženu a pro partnera jako odborný poradce. Tím, že ženu znám už delší dobu, dokáži ji pomoct rozhodnout se v situacích, kdy si neví rady, samozřejmě s vyjímkou akutních situací vyžadujících okamžité řešení. Vybírám si takové porodnice, kde je vstřícný personál, což vysvětluje to, proč některé porodnice preferuji a do jiných nedoprovázím. 

 

Péče porodní asistentky po porodu

Tuto péči vnímám jako velmi důležitou!!!  PA je ve spojení s ženou i v šestinedělí, kdy ji pomáhá v péči o novopečenou maminku (kontroluje zavinování dělohy, očistky, pomáhá se správnou životosprávou, kontroluje porodní poranění, event. pomáhá s péčí po císařském řezu ), PA pomáhá také s péčí o miminko, s přikládáním miminka k prsu, radí při případných problémech s kojením, kontroluje hojení pupečního pahýlu a sleduje celkový stav miminka společně s pediatrem. 

Porodní asistentka také může zajistit screeningové vyšetření z patičky u novorozence u žen, které rodí ambulantně nebo v domácím prostředí. 

Pokud nefunguje nejbližší podpora rodiny ženy, je možné využít skupiny „Léčivé šestinedělí“ a obrátit se na pomoc žen v nejbližším okolí.